اهمیت مشاوره و آموزش پیش از ازدواج برای جوانان

 

ازدواج یکی از نیازهای اصلی انسان است که رابطه بسیار نزدیک وطولانی رابین زن ومرد ایجادمی کند، در صورتیکه ارتباط سالم و موثر بین زن ومرد بوجود نیاید بقاء آن با مشکل مواجه می شود.

پژوهش ها نشان می دهد که در جامعه امروزی، زوجهای جوان در اوایل زندگی با مشکلات زیادی مواجه هستند، در حقیقت این مشکلات زمینه اصلی مراجعه این زوجها به مراکز مشاوره هستند. متاسفانه با وجود گسترش خدمات مشاوره ای مراجعه افراد به این مراکز گاه بسیار دیر صورت می گیرد(مشاوره بعد از ازدواج) و همین امر کمک به حل مشکل راپیچیده تر می کند. بنابر این بهره مندی از خدمات مشاوره ای پیش از ازدوج ضرورت دارد، تا دختر و پسر با آگاهی و دانش هر چه بیشتر در ارتباط با ویژگیهای خود و همسر آینده و اهمیت ازدواج با آرامش بیشتر به این دوره مهم از زندگی خود گام نهند. هدف اصلی مشاوره قبل از ازدواج، کمک به افرادجهت انتخاب زوج مناسب است. این مهم ترین مرحله است، زیرا جنبه پیشگیری دارد ودرصورت هدایت صحیح موجب بهداشت روانی خانواده می شود.

در مشاوره پیش از ازدواج ابتدا مشاور باید بررسی نماید که آیا هدفهای واقعی ازدواج، مورد نظر مراجع هست یا نه. چنانچه مراجع در انتخاب همسر تحت تاثیر عامل یا عوامل خاصی قرار گرفته است، مشاور باید او را به هدفهای ازدواج در ارتباط با ارضای نیازهای روانی و جسمانی و داشتن یک زندگی خوشایند و لذتبخش و با ثبات آشنا کند و نتیجه گزینش فعلی او را در رابطه با هدفهای واقعی ازدواج بسنجد.

شواهد حاکی از آن است که بسیاری از آسیب های خانوادگی در نتیجه عدم شناخت طرفین ازهمدیگر، نداشتن معیارهای مناسب برای ازدواج، عدم آشنایی با هدفهای ازدواج، نداشتن مهارتهای لازم برای زندگی زناشویی، انتظارات غیر واقع بینانه از ازدواج و شریک زندگی بوجود می آید.

انجام مشاوره و آموزش قبل از ازدواج شرایطی فراهم می کند تا از بسیاری  عوامل آسیب زای خانواده پیشگیری شود و همسران ریسک کمتری را برای مواجه با مشکلات زناشویی داشته باشند و در نهایت ازدواج سالمتری صورت گیرد.

جوانان برای ازدواج به این موارد توجه کنند:

1-به یک موقعیت اکتفا نکنید، برای شناخت بهتر دیگران باید آنها را در موقعیت های مختلف مورد ارزیابی قرار دهیم. افراد در موقعیت های مختلف، متفاوت رفتار می کنند. بنابر این لازم است به یک موقعیت اکتفا نکنید و فرد مورد نظرتان را در موقعیت های مختلف ببینید.

2-برای شناخت همدیگر وقت بیشتری بگذارید، برخی جوانان ساعتهای زیادی برای انتخاب ظواهر عروسی صرف می کنند اما هنگامی که نوبت به مشاوره، بررسی و تحقیق می رسد، فرصت کافی برای بررسی و تحقیق به خود نمی دهند.

3- بر اصول خود پافشاری کنید، اگر علاقمند هستید در آینده ادامه تحصیل دهید، کار کنید، به والدین خود کمک کنید، فعالیت اجتماعی داشته باشید و....،این موارد را به طور شفاف با طرف مقابل مطرح کنید

4- صادق باشید، اوضاع اقتصادی، موقعیت خانوادگی، وضعیت شغلی و وضعیت تحصیلی خود را همان گونه که هست، توصیف کنید.

5-به زبان بدن توجه کنید، حالت های چهره و وضعیت اندامی مجموعا زبان بدن را تشکیل می دهند. برای شناخت بهتر دیگران توجه به زبان بدن طرف مقابل بسیار مهم است.

/ 1 نظر / 29 بازدید
مهسا

لطفا ساعت کار را بنویسید یکی از دوستانم شماره شما را داد اما تماس گرفتم نبودید